טוען...

שו”ת

מה תפקידו של רואה חשבון?

תפקידו של רואה החשבון מורכב ממספר רב של תחומים ועיסוקים. הקלאסי שבהם הוא ביקורת דוחות כספיים של חברות ומלכ”רים וייעוץ מס. אולם, בעידן הנוכחי תפקיד רואה החשבון כולל רבדים ותחומים נוספים ורבים, והוא לרוב מהווה הכתובת העיקרית עבור כל התייעצות פיננסית-עסקית.בנוסף, אנו מאמינים כי בביצוע מלאכת הביקורת על רואה החשבון להביא מיומנויות חשיבה, יכולות ניתוח והגיון בריא.

איזה עוד שירותים יכול להציע רואה החשבון מלבד ביקורת וייעוץ מס?

רואה החשבון מסייע בהכנה והרכבת הדוחות הכספיים, בונה מבני מס בינ”ל עבור פעילות בחו”ל, מבצע בדיקות נאותות והערכות שווי, מציע שירותי הנהלת חשבונות וחשבות שכר, מכין דוחות שנתיים לרשויות המס, מייעץ בנושאים משפטיים ועוד.

בימינו, רואה החשבון כבר מהווה, הלכה למעשה, יד ימינו של בעל עסק בכל הקשור להתנהלותו הפיננסי, ומסייע לו לתכנן את צעדיו בתחום המיסויי באופן מושכל וחכם.

מיהו רואה חשבון מוסמך?

רואה חשבון מוסמך, הוא מי שקיבל רישיון לעסוק בראיית חשבון ממועצת רואי החשבון בישראל.

קבלת הרישיון כרוכה בלימודים אקדמאיים בחשבונאות, שנתיים של התמחות ומעבר מוצלח של בחינות המועצה.

האם אני חייב/ת לשכור את שירותיו של רואה חשבון?

זה תלוי. עצמאי ושכיר אינו חייב בהעסקת רואה חשבון, אולם לצורך הגשת דוח שנתי לרשות המיסים (נניח לצורך החזרי מס) מומלץ להיעזר ברואה חשבון כדי לדווח באופן נכון ומלא.

לעומת זאת, חברה, חייבת לשכור את שירותיו של רואה חשבון לצורך ביקורת דוחותיה הכספיים השנתיים.

האם קיימת חובת דיווח כללית בישראל?

נכון להיום לא. אולם, קיימת כוונה להחיל חובת דיווח כללי במשק שתחייב את כלל האוכלוסייה בהגשת דוח שנתי על ההכנסות למס הכנסה, למרות שטרם הוצגה הצעת חוק בנושא.

ברצוני לבצע מהלך עסקי כלשהו, האם כדאי להתייעץ עם רואה חשבון?

בהחלט כן. כל מהלך עסקי מלווה בהיבטים פיננסיים ומיסויים שעשויים להשפיע על ביצוע אותו מהלך. לכן מומלץ להיוועץ עם רואה חשבון על מנת לקבל את “התמונה המלאה”, לתכנן מראש באופן נכון את המהלך, ולהימנע ממשגים וטעויות עתידיות, שעלולים לעלות ביוקר.

מה ההבדל בין יועץ מס לבין רואה חשבון?

ההבדלים הם רבים ועמוקים בכל הקשור לזמן הלימודים ורמת ההכשרה, היקף הידע והסמכויות. בקצרה, יועץ מס מוסמך להעניק שירותים ליחידים בלבד ולא לחברות ואינו יכול להציע שירותי ביקורת. רואה חשבון מוסמך לטפל גם ביחידים וגם בחברות והוא אחראי להגיש “דוחות כספיים מבוקרים” של החברה.

כיצד עלי לבחור רואה חשבון?

רואה החשבון הוא אדם שיהיה מעורב בהחלטות העסקיות המשמעותיות ביותר שלך, ובגדול יסייע לך לנהל את כספיך. מתוקף זאת הוא אדם שיידע רבות אודותיך במישור העסקי והפרטי.
לכן, מומלץ לשכור את שירותיו של רואה חשבון שהמליצו עליו משפחה וחברים, או אנשים שאפשר לסמוך על דעתם.
טרם שכירת שירותי רואה החשבון, מומלץ לערוך פגישת היכרות, כדי לבדוק אם קיימת שפה משותפת, תקשורת טובה והבנה הדדית, על מנת להתקדם הלאה ולהתחיל לעבוד יחד.

האם הגשת דוח להחזרי מס עשויה להיות רלוונטית עבורי?

זה תלוי. אם הנך שכיר/ה ועבדת בשני מקומות עבודה לפחות בשנה, או שבחלק מהשנה לא עבדת, או שאת/ה חושב/ת שלא קיבלת את מלוא נקודות הזיכוי ממס שלהן היית זכאי/ת (סטודנט/הורה/עולה חדש/תושב חוזר/נכה וכו’) כדאי לבדוק את זכאותך להחזרי מס עבור אותה שנה.

קיבלתי הודעה מרשות המיסים שאני נדרש להגיש דוח. האם עלי להגישו לבד או שכדאי לפנות לרואה חשבון?

בכל מקרה של פנייה או הודעה מרשות המיסים, אנו ממליצים להיוועץ עם רואה חשבון. לאור הניסיון והידע שיש בידי רואה החשבון, ובייחוד בכל הנוגע להתנהלות מול רשות המיסים, כדאי להתייעץ איתו טרם המענה לרשות המיסים או בכל פנייה שהיא אליהם. מילוי טפסים ודוחות לעיתים מצריכים שימת לב לפרטים הקטנים, ובנושאים רגישים כמו שכר ורכוש, מומלץ למלא את הטופס בליווי רואה חשבון על מנת למנוע אי הבנות או טעויות כלשהן.